پیشرفت ۹۰ درصدی بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س)/ اتمام طرح تا پایان سال

مدیر پروژه صحن حضرت زهرا(س) حرم علوی با اشاره به پیشرفت ۹۰ درصدی بخش زیارتی از اتمام تمامی بخش‌های این طرح تا پایان سال جاری خبر داد.


به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، طرح توسعه حرم حضرت امیرالمؤمنین(ع) مزین به نام صحن و شبستان «حضرت زهرا(س)» سال ۱۳۹۱ به همت ستاد بازسازی عتبات عالیات اجرایی شد که این طرح یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های عمرانی در تاریخ عتبات عالیات به شمار می‌رود.

صحن حضرت زهرا(س) حرم امام علی(ع) با هماهنگی دیوان عالی اوقاف عراق و آستان قدس علوی و در دو فاز زیارتی و غیرزیارتی طراحی شده بود که بخش زیارتی حرم حضرت امیرالمؤمنین(ع) در چند طبقه بود که عید غدیر سال ۱۳۹۵ فاز نخست آن با حضور مسؤولان کشوری و لشکری به بهره‌برداری رسید و به گفته مسؤولان قرار است این بخش عید غدیر سال جاری به بهره‌برداری برسد.

این بخش در کنار ساخت و معماری زیبا و خیره‌کننده، با کمک خیران ایرانی مفروش و از امکانات لازم برخوردار است.

همچنین بخش غیرزیارتی صحن حضرت زهرا(س) حرم حضرت امیرالمؤمنین(ع) در چند بخش پیش‌بینی شد، به طوری که علاوه بر ساختمان اداری، بخش‌هایی همچون پارکینگ، موزه و کتابخانه نیز دارد که هر کدام در چهار طبقه در حال ساخت است، اما کتابخانه حرم امام علی(ع) در پنج طبقه طراحی شده و قرار است، این بخش نیز تا پایان سال تکمیل و در اختیار عتبه علویه(ع) قرار گیرد.

این طرح عظیم که به همت ایرانیان در حال تکمیل است، بعد از مسجدالحرام، بزرگ‌ترین پروژه عمرانی جهان اسلام محسوب می‌شود به طوری که فضای حرم امیرالمؤمنین ۲۲۰ هزار مترمربع (۱۰۰ هزار متر مربع زیارتی و ۱۲۰ هزار متر مربع غیرزیارتی) افزایش می‌دهد که وسعت آن دو برابر مساحت فعلی مسجدالنبی(ص) و سه برابر مساحت حرم امام‌رضا (ع) است.

در ادامه با حامد امیری مدیر پروژه صحن و شبستان حضرت زهرا(س) حرم حضرت امیرالمؤمنین(ع) به گفت‌وگو نشستیم تا درباره روند تکمیل و افتتاح صحن حضرت زهرا(س) مطلع شویم. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانیم؛

پیشرفت ۹۰ درصدی بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س)/ تکمیل کتابخانه حرم علوی تا عید غدیر

آقای امیری با توجه به نزدیک شدن به زمان افتتاح بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س) حرم علوی، این بخش چند درصد پیشرفت دارد؟

بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س) ۹۰ درصد پیشرفت داشته و امیدوار هستیم تا عید غدیر این بخش را در اختیار عتبه علویه(ع) و زائران این حرم شریف قرار دهیم.

با توجه به اینکه بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س) در سه طبقه طراحی شده است، تاکنون طبقه همکف و اول این مجموعه تکمیل شده و سایر طبقات نیز مراحل پایانی را طی می‌کند.

بخش غیر زیارتی چطور؟

با توجه به اینکه قرارداد بخش غیرزیارتی یک سال بعد از بخش زیارتی بسته شد، این بخش با تأخیر بیشتری در اختیار عتبه علویه(ع) قرار خواهد گرفت، اما با روند خوبی که پیش گرفته شده است، دو بخش کتابخانه و اداری آماده تحویل است و در صورت نیاز تا عید غدیر به بهره‌برداری رسیده و در اختیار عتبه علویه(ع) قرار می‌گیرد، اما در غیر این صورت تا پایان سال همراه با تکمیل سایر بخش‌های غیرزیارتی این بخش نیز بهره‌برداری خواهد رسید.

کتابخانه صحن حضرت زهرا(س) حرم علوی به مساحت سه هزار مترمربع و مساحت کلی ۱۶ هزار و ۵۰۰ متر مربع در ضلع شمالی پروژه و مقابل محله الحویش قرار دارد که ظرفیتی با یک ملیون کتاب و مجهز به کارگاه ترمیم نسخ خطی است. علاوه بر این، ساختمان موزه نیز در ۵ طبقه و با مساحتی برابر با ۱۷ هزار مترمربع روبه‌روی محله المشراق واقع است.

در مجموع صحن حضرت زهرا(س) پایان سال ۱۳۹۷ به طور کامل آماده و قابلیت بهره‌برداری دارد و تا پایان سال جاری دیگر زیباسازی از جمله سنگ کف و کاشی‌کاری نخواهیم داشت.  خبر تکمیلی در لینک زیر :

خبرگزاری فارس

صفحه معاونت فرهنگی و روابط عمومی

دیدن تمام مطالب در معاونت فرهنگی و روابط عمومی