سرپرست معاونت فرهنگی ستادبازسازی عتبات: آماده پاسخ به ابهامات و شبهات هستیم

در گفتگوی اختصاصی خبرنگار خبرگزاری عتبات با علیرضا رادان سرپرست معاونت فرهنگی و روابط عمومی ستاد باز سازی عتبات عالیات کشور: متاسفانه بعضی وقتها صحبت هایی به گوشمان می رسد که واقعا از روی علم و آگاهی نیست
۱- ستاد باز سازی باچه هدفی پایه گذاری شده ودر چه حوزه ای فعالیت دارد؟

ستاد باز سازی عتبات عالیات با هدف بازسازی و توسعه اعتاب مقدسه تشکیل شده است.هسته اولیه شکل‌گیری ستاد نیز باهمت رزمندگان دفاع مقدس ایجاد شد.اکنون همان عزیزان و بزرگواران با دلسوزی فراوان مشغول توسعه و بازسازی اعتاب مقدسه هستند.

ستاد بازسازی عتبات عالیات در سال ۸۲ شکل گرفت و در این مدت اقدامات ارزشمندی انجام داد.بازسازی یک دوره کامل اعتاب مقدسه، ساخت چند ضریح و نیم‌ضریح، بهینه‌سازی فضای حرم‌ها ازجمله اقداماتی است که در گذشته صورت گرفته است.اعتاب مقدسه در زمان دیکتاتوری صدام وضعیت اسفباری داشت و هیچ رسیدگی به این اماکن شریف نمی‌شد.با همت ستاد بازسازی عتبات و با کمک‌های محبان اهل بیت بیش از ۱۷۰پروژه به سرانجام رسید ؛ ستادبازسازی دارای جایگاه بسیار مقدس و ارزشمندی هم در بین عراقی‌ها هم در بین مردم عزیزمان است.

۲- بزرگترین پروژه هایی که انجام شده توسط ستاد بازسازی کدام هستند؟

ستاد پروژه های زیادی انجام اجرا کرده است.بزرگترین و مهم ترین پروژه ساخت صحن حضرت زهرا (س) در حرم امیر المومنین (ع) است که در حال انجام می باشد.

این طرحی ۲۲۰ هزار متر مربع زیربنا دارد.مردم عزیز عظمت و کارایی این پروژه را در اربعین سالهای قبل دیده اند که چقدر این صحن کمک به اسکان زائران است ،طرح دیگر در کربلا است.طرح توسعه حرم امام حسین (ع) به نام صحن حضرت زینب (س) که این صحن هم یک پروژه بزرگ است.فضایی که درآن پروژه در حال انجام است، محل نبرد واقعه کربلاست.

طرح بعدی، طرح تقلیل ستون‌های حرم امام حسین (ع) است.فاصله ستون‌ها تا ضریح ۱٫۵متر است که بعد از پایان این طرح فاصله ستون تا ضریح به ۴٫۵متر افزایش می یابد.

طرح بعدی، پروژه ترفیع گنبد حرم ابا عبدالله(ع) است که براساس آن گنبدجدیدی که هفت ونیم متر از گنبد کنونی بلندتر است در کرمان ساخته و اماده نصب شده است .گنبد بعد از مقاوم سازی و اتمام تقلیل ستون ها به کربلا منتقل و نصب می شود.پروژههایی نیز در سامراء، کاظمین و در شهر بلد (امام زاده سید محمد) داریم.

۳: نقش ستاد باز سازی در ایام اربعین چیست؟

در ایام اربعین جمعیتی نزدیک به ۲۵ میلیون نفر از سرتاسر جهان می‌آیند و در این راهپیمایی شرکت می‌کنند.ستاد مرکزی اربعین با توجه به جایگاهی که ستاد بازسازی دارد، مسئولیت سنگین و حساس ترین کمیته اربعین یعنی اسکان و تغذیه و مشارکت های مردمی را به ستاد بازسازی عتبات عالیات واگذار کرده است.با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری که تاکید داشتند ما به کمک مردم عراق میرویم و میزان اصلی مردم عراق هستند ستاد نیز به منظور جلوگیری از هدر رفت منابع و افزایش بهره‌وری موکب‌ها اقداماتی انجام داده است.

۴: اخیرا شبهاتی ایجاد شده که چرا هزینه های بازسازی عتبات عالیات درایران خرج نمی شود و صرف مردم در مناطق محروم شود، پاسخ شما چیست؟

متاسفانه بعضی وقت‌ها صحبت‌هایی به گوشمان می رسد که واقعا از روی علم و آگاهی نیست.به همه این عزیزان احترام می‌گزاریم و از آنها خواهشمندیم که چنانچه می خواهند به این مجموعه نقد و انتقادی وارد کنند قبل از آن، کمی تحقیق کنند.واقعا گناه است که ما بخواهیم بدون اطلاعات و براساس شنیده ها و برداشت های خودمان یک تصمیم بگیریم و آن را منتشر کنیم.

ستاد بازسازی عتبات عالیات یک نهاد مردمی است مانند :محک ، کمیته امداد، بهزیستی و تمام تشکل ها.در کل دنیا مردم به تشکل های خیریه کمک می‌کنند و ستاد بازسازی نیز کاملا مردمی است و هرکس هر چقدر دوست داشته باشد، می تواند کمک کند.جالب اینجاست که همین فقرائی که دوستان دلسوزانشان هستند، بیشتر کمک‌ها را به بازسازی عتبات می‌کنند.متاسفانه خلا‌ها و مشکلات اجتماعی و اقتصادی وجود دارد که مسئولین امر باید همت کنند آنها را برطرف کنند.برخی دوستان هم اطلاع ندارند و می‌گویند ستاد بازسازی عتبات پول دولت را استفاده می‌کند.

بودجه ما کاملا مردمی است و تاکید مقام معظم رهبری این بوده که ما فقط از کمک های مردمی کمک بگیریم. ولی شما ببینید همین دوستانی که دارند انتقاد می کنند سفر های زیادی در سال به خارج از کشور می روند.کلی ارز از کشور خارج می‌کنند، ما هم انتقادی نداریم.اختیار پول خودشان دست خودشان هست.به قول آقای داریوش ارجمند و جعفر دهقان کمک به باز سازی عتبات وظیفه شرعی ماست و خیلی از عزیزان هم عقیده این بزرگواران هستند.بعضی ها هم هستند شبهه وارد می‌کنند که چرا گنبد را طلا می‌کنند.فکر می کنند این خشت های گنبد کلا از طلاست ولی اشتباه می کنند.طلا یک پوشش مقاوم است که روی ورقه‌های مسی قرار می‌گیرد.طلای روی خشت‌های مسی زیر ۱۰میکرون است.تازه همین طلا توسط عراقی‌ها تهیه می شود و تحویل استاد کار ان ایرانی می‌شود.

نکته ای که حائض اهمیت است این است که مخارج طرح‌ها از سوی مردم و داوطلبانه تامین می‌شود و ذره‌ای از دولت و بیت المال نیست.ستاد پولی که از مردم می‌گیرد را دوباره به کشور باز می‌گرداند.یعنی ارزی از کشور خارج نمی‌شود.تمام پولی که مردم اهداء می‌کنند صرف خرید آهن، گچ، سیمان و … از ایران می‌شود.

ما تعداد زیادی هنر های سنتی ایرانی داشتیم که درحال فراموشی بود.مثل معرق کاری، قلم زنی و خیلی از هنر های دیگر که به برکت پروژه های ستاد، این هنر ها احیا شد و توانستیم استاد کار های ماهری پرورش بدهیم در واقع یک صادرات فرهنگی به یک کشور دیگر داشتیم.

تعداد زیادی مهندس و کارگر ایران به برکت این پروژه ها در عراق مشغول کار هستند این خود نوعی اشتغال زایی است.به نظر بنده ریاست محترم ستاد بازسازی عتبات عالیات پرچم دار شعار اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی است.

۵: بیشترین کمک های مردمی مربوط به کدام است؟

همه مردم به نحوی کمک می‌کنند ولی استان هایی که از نظر وضع معیشتی وضع خوبی ندارند، آمار بالاتری نسبت به دیگر استان ها دارند.

صفحه معاونت فرهنگی و روابط عمومی

دیدن تمام مطالب در معاونت فرهنگی و روابط عمومی